Koncem ledna 2024 byla spuštěna již několik měsíců avizovaná aplikace eDoklady, díky které bychom v ideálním případě měli mít jednou všechny doklady na jednom místě – v našem telefonu. Už nějakou dobu je pro spoustu z nás běžná věc placení telefonem, chytrými hodinkami a nejednomu z nás sem tam projelo hlavou, že by to nebylo špatné, mít i doklady v telefonu. No a teď se to postupně stává realitou. Stojí to ale za to? Je to bezpečné?
Kde ji můžeme využít
Předně je třeba si říct, že pokud si teď naistalujete eDoklady, neznamená to, že můžete zahodit vaši plastovou občanku do koše. Zatím to vypadá, že bude pro nás příjemným doplňkem. Přesněji řečeno ji zatím nevyužijeme všude. Nyní je možné ji využít především na Ústředních správních úřadech – tedy kromě ministerstev i na statistickém úřadě, zeměměřičském a katastrálním úřadě nebo třeba na Úřadě průmyslového vlastnictví. Celý výčet i všechny podrobnosti, které tu nezmiňujeme, najdete na oficiálních stránkách edoklady.gov.cz. Od 1. července se platnost rozšíří i pro policii, soudy, finanční úřady, úřady práce a podobně. A od 1. ledna 2025 se rozšíří použití i pro orgány veřejné moci a soukromé osoby, kterým právní předpis stanovuje ověřit něčí totožnost nebo jiné osobní údaje (školy, banky, zdravotní pojišťovny…).
Jaké jsou výhody oproti plastové občance
V těchto dnech tedy máme možnost se s aplikací eDoklady seznámit a naučit se ji používat. Mezi její hlavní výhody zatím můžeme řadit jakýsi komfort, který skýtá. Například při objednávání na eshopech, rezervaci ubytování nebo letenek a podobných věcí, které si dnes lidé běžně vyřizují přes mobil, nemusíme běžet hledat občanku, ale potřebné údaje si zkopírujeme přímo z aplikace.
Při prokazování totožnosti je tu obrovská výhoda v tom, že si můžeme vybrat, které informace druhé straně poskytneme. V aplikaci si můžeme vybrat, které informace se druhé straně ukáží. Například při ověření věku v obchodě stačí zobrazit pouze věk, není potřeba, aby druhá strana viděla vaši adresu nebo rodné číslo. Je tedy pouze na vás, které údaje ověřovatelům poskytnete.
Je to bezpečné?
A co nějaké zabezpečení aplikace a ochrana údajů? Máme se bát o své data? A co když telefon ztratím nebo mi ho někdo ukradne? Co se týče nějaké bezpečnosti našich osobních údajů – naše občanka a informace na ní jsou dostupné pouze nám. Ani stát nebo nějaká třetí strana naše data neuvidí. Údaje jsou zašifrované a rozšifrují se pouze u ověřovatele a to ty, které poskytneme. S daty se jim ukáže i naše fotografie, tím pádem se za nás přes tuto občanku nemůže ani nikdo vydávat. Jediné, co může aplikace uchovávat, a to jen pokud si to nastavíte, je historie prokazování. Což může být užitečné pro náš přehled, podobně jako výpis bankovního účtu. Tato funkce se dá kdykoliv vypnout nebo zapnout a data smazat.
Přístup do samotné aplikace je chráněn biometrií nebo PINem, podle vašeho nastavení. Pokud se stane, že telefon ztratíte nebo vám jej někdo ukradne, tak ochranu vašich již šifrovaných dat posílíte ještě tím, že ve Správě eDokladů na Portálu občana aplikaci zablokujete na zařízení, které jste ztratili. Tedy něco jako blokace ztracené karty v bance.
Co pro zabezpečení můžete udělat vy
Samozřejmě to i od nás vyžaduje opatrnost. Jsou to základy jako nenechávat telefon jen tak někde odložený bez nějakého zámku nebo PINu, to už asi většina z nás nastavené má. Pokud to váš telefon umožňuje, je samozřejmě ještě lepší nastavit si jak odemykání telefonu, tak i přístup do aplikace, pomocí otisku prstu nebo FaceID – tedy rozpoznání obličeje. Tyto technologie jsou jistější než PIN, který můžeme zapomenout. S tím se pojí i to, si PIN nikam nepsat. A také samozřejmě být opatrní na to, komu jaké informace poskytujeme, v tom nám může být nápomocná právě historie prokazování.
Jak na to
A teď jdeme na věc! Jak si aplikaci, potažmo občanku v telefonu zprovoznit? Vyzkoušeli jsme to! To nejzákladnější, co budeme potřebovat, je pochopitelně chytrý telefon. Je potřeba, aby podporoval Bluetooth a měl fotoaparát. Aplikace poběží na Androidech od verze 10 a na IOS od verze 15. Svou verzi systému si zkontrolujete v nastavení telefonu. Při registraci budeme potřebovat i připojení na internet, při prokazovaní ověřovateli už potřeba nebude.
A teď už k věci. Začneme tím, že si založíme Identitu občana, pokud ji ovšem nemáme už založenou. Možností registrace je více, a proto doporučujeme projít si podrobný návod na výše uvedených stránkách. Identita občana se totiž hodí a používá se i na jiných portálech, takže se vyplatí ji obecně mít. Pokud Identitu občana máme založenou, přesměruje nás to zpátky do aplikace, která nám nabídne možnost nastavit si PIN a popřípadě biometrické odemykání aplikace. Po dokončení tohoto nastavení, povolíme přístup aplikaci k Bluetooth a fotoaparátu a je hotovo! Aplikace se otevře a svou občanku tam máte načtenou.
Co zmínit závěrem
Když si to shrneme. Potřebujete si teď eDoklady nutně stáhnout do mobilu? Je to věc, bez které se teď neobejdete? To asi ne. Není ale potřeba se toho obávat nebo to rovnou zavrhnout. Do budoucna se plánuje přidat do aplikace také další doklady. A aplikace jako taková má být mezikrokem plánované evropské digitální peněženky. Měla by, jak už název napovídá, platit nejen v České republice, ale v celé Evropské Unii a plánuje se, že bude obsahovat nejen nejdůležitější doklady, ale i různé certifikáty a dokumenty. Jak a kdy to ale bude, ukáže ale až budoucnost.