(Téměř) neviditelná vylepšení

Stejně jako loni i nová generace iPhonu má čtyři zástupce. Zatímco „dvanáctky“ ale přinesly – především na straně designu – řadu dramatických změn, novinku byste nebýt lehce zmenšeného vykrojení displeje, přeskupení čoček na zadní straně iPhonu 13 a iPhonu 13 mini, a nových barev od staršího modelu nerozeznali. Ani z pohledu vnitřních vylepšení není čtveřice iPhonů revoluční. Applu se ale musí nechat, že postupně implementuje a vylepšuje technologie, jejichž přítomnost má (nebo výhledově bude mít) jasné opodstatnění.

Design

Téměř jako vejce vejci. Tak by se dal shrnout popis vnějších odlišností mezi aktuální a předchozí generací iPhonů. Pokud se ale budeme soustředit, nějaké rozdíly přece jen nalezneme. Tím nejvýraznějším je zmenšený notch, tedy výřez v displeji, který ukrývá senzory pro Face ID, ovládaní jasu displeje a přední reproduktor. Za jeho velikost byl u předchozích generací Apple kritizovaný ze všech stran, i když argument v podobě implementace důvěryhodné technologie Face ID byl přesvědčivý.


   

O 20 procent menší výřez tak může znít jako výrazný evoluční skok, ale v době, kdy konkurence jako standard nabízí minimalistický „průstřel“ či dokonce kameru schovanou pod displejem (ať už jsou její současné kvality jakkoliv rozporuplné), jde spíše o úkrok stranou. Na druhou stranu, řada uživatelů uvítá rozšíření stavového řádku.

Nové barvy iPhone 13

Zatímco u použitých technologií je Apple spíše konzervativní, v poslední době dokazuje, že se nebojí experimentování s barvami. Potvrzuje to také u nových iPhonů.

Telefony iPhone 13 a iPhone 13 mini jsou nově dostupné v růžové, modré, temně inkoustové, hvězdně bílé a červené (PRODUCT)RED. iPhone 13 Pro a iPhone Pro Max jsou nadále vyrobeny z chirurgické oceli a mají celkem čtyři barevná provedení: Horsky modré, stříbrné, zlaté a grafitově šedé.

Displej

Když valná část výrobců naskočila na trend high refresh rate (vysoká obnovovací frekvence displeje), Apple se (opět) projevil uvážlivě a novou technologii „testoval“ postupně. Po prvním pokusu u displeje iPadu Pro následovaly Apple Watch a nyní iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Ty dostaly již pokročilejší verzi technologie ProMotion, která umožňuje adaptivní obnovovací frekvenci s rozsahem 10 až 120 Hz a automaticky se tak přizpůsobuje momentálnímu využití zařízení, díky čemuž minimalizuje dopad na výdrž baterie. A k čemu je to vlastně dobré? Vysoká obnovovací frekvence zajišťuje celkovou plynulost zobrazovaného obsahu a projevuje se zejména při pohybu v systému nebo při hraní her. Jas nových displejů u Pro modelů je až 1000 nitů, což je o 20 procent více než loni.

Pokud litujete toho, že vysokou obnovovací frekvenci Apple „pustil“ pouze do dvou nejvybavenějších modelů, možná vám to rozmluvíme. Kromě jasného rozlišení mezi standardními a Pro modely se u nejmenšího iPhonu nabízí ještě argument v podobě možného dopadu na malou kapacitu baterie.

Baterie

I zde došlo v porovnání s předchozí generací k drobnému zlepšení. Ačkoliv Apple přesné kapacity baterií neuveřejnil, „pomáhá“ si informací o výdrži ve srovnání s předchozí generací. iPhone 13 mini prý vydrží o jednu a půl hodinu více než předešlý model, iPhone 13 si pak papírově polepšil o 2 hodiny. Výdrž u iPhonu 13 Pro se navzdory ProMotion technologii zlepší oproti iPhonu 12 Pro o 1,5 hodiny, v případě iPhonu 13 Pro Max je to oproti iPhonu 12 Pro Max dokonce 2,5 hodiny.

Fotoaparát

Asi nejvýraznější novinkou u iPhone 13 i iPhone 13 mini je hlavní fotoaparát, který je totožný s iPhonem 12 Pro Max. Jedná se o dvanáctipixelový objektiv se světelností f/1,6. Nový je také snímač ultraširokoúhlého fotoaparátu, který je podle Applu o 47 procent větší než loni a umožňuje tak zachytit více světla v tmavém prostředí. Jeho světelnost je f/2,4 a zorné pole odpovídá 120 stupňům. iPhone 13 má ve výbavě také technologii stabilizace posunu senzoru, kterou výrobce představil v loňském roce u iPhone 12 Pro Max.

Apple ukázal také novou funkci „cinematic mode“ (filmový režim), která umožňuje plynulé automatické přeostřování během natáčení videa, manuální přeostřování nebo fixní zaostření na konkrétní objekt.

„Pro“ modely jsou vybaveny objektivem se 77 mm ohniskovou vzdáleností a trojnásobným zoomem. Napříč čočkami je tak dostupný až šestinásobný zoom. Širokoúhlý objektiv má světelnost f/1,5, ultraširokoúhlý pak f/1,8 a nově umí také makro fotografie. iPhone 13 Pro/Pro Max má také noční režim dostupný v rámci všech objektivů, včetně teleobjektivu. U videa pak nechybí podpora Dolby Vision HDR a telefon jej zvládne natáčet i editovat ve 4K.

Výkon

Srdcem všech „třináctek“ je nový procesor A15 Bionic, který stejně jako jeho předchůdce staví na 5nm výrobním procesu a má šestijádrové CPU. Otazník standardně visí nad velikostí paměti RAM, o které Apple tradičně mlčí. Dvanáctková řada dostala 4 GB, respektive 6 GB RAM u Pro modelů a u iPhone 13 to dle prvotních informací vypadá totožně. Přírůstek na straně RAM se tak nejspíše nekoná.

Úložiště

Apple se po dlouhé době pustil tak do navyšování základní paměti. Všechny nové modely tak začínají na kapacitě 128 GB, což je pro běžného uživatele naprosto dostatečný prostor. Kvůli absenci možnosti rozšíření ale mnozí zájemci spekulují nad tím, zda přece jen neinvestovat více do verze s 256 nebo 512 GB. Za to si ale Apple nechá pořádně zaplatit, zvažte tedy, zda se vám nevyplatí spíše navýšení prostoru na iCloudu a mít tak rovnou vše i zálohované pro případ ztráty, zničení nebo krádeže iPhonu. Pokud ale patříte mezi ty, kteří často točí video nebo iPhone využívají například na nahrávání zvuku ve vysoké kvalitě, rozhodně se poohlížejte po kapacitě alespoň 256 GB. Oba Pro modely pak nabízejí kapacitu paměti až do 1 TB, čímž Apple ale spíše jen dorovnal konkurenci.

Vylepšené 5G

Apple zařazuje nebo vylepšuje technologie, které jsou ale bohužel pro část jeho českých uživatelů prozatím zapovězené. Co naplat, že mají všechny nové modely rychlejší a energeticky úspornější 5G. Mapy pokrytí České republiky 5G sítěmi hovoří neúprosně. Na druhou stranu, iPhone si v průměru pořizujeme na následující tři roky, během kterých může dojít k výraznému zahuštění sítě.

 

Napište na WhatsApp
Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?